Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 12, listopad 2019 19:36
Rok 2019- Program Wieloletni "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa"
Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych otrzymaliśmy 4 000 zł.
Kodowanie w bibliotece
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 24, styczeń 2019 15:53
Biblioteka Publiczna Gminy Krzykosy zakwalifikowała się do projektu
„Kodowanie w bibliotece - druga edycja”
Biblioteka otrzyma sprzęt w formie zestawu, na który składać się będą:
- trzy tablety,
- trzy gry edukacyjne Scottie Go! ,
- trzy roboty Photon w wersji edukacyjnej (z dostępem do bazy scenariuszy) wraz z akcesoriami: matą edukacyjną, kompletem fiszek do ćwiczeń na macie oraz Magic Dongle do podłączenia Photona do komputera (po jednym Dongle na robota).
„Mała książka – wielki człowiek’’
- Szczegóły
- Utworzono: środa, 14, listopad 2018 17:06
Mała książka – wielki człowiek’’ w Bibliotece w Krzykosach oraz Filiach Pięczkowie , Solcu i
Sulęcinku
Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji. Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpocznie się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości. Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. W ramach tegorocznej akcji planujemy rozdać około 100 tys. Wyprawek.Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie:
Kampania społeczna„Mała książka wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najwybitniejszych polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka. W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu rozdaliśmy 100 tys. Wyprawek Czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce, a w 2018 r. na nowo narodzone dzieci czeka aż 360 tys. wyprawek.
Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 - Infrastruktura Bibliotek 2016-2020
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 04, wrzesień 2016 11:35
W miesiącu styczniu 2016 roku Biblioteka Publiczna Gminy Krzykosy złożyła wniosek do NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA Priorytet 2 INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK 2016-2020 na dofinansowanie zadania pn.,, Przebudowa i wyposażenie Filii Bibliotecznej w Pięczkowie z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych". Operatorem Priorytetu jest Instytut Książki w Krakowie. Celem projektu jest wzmocnienie , a także przekształcenie i rozwój funkcji, jakie w życiu społeczności lokalnych pełnią biblioteki publiczne w gminach wiejskich , gminach miejsko-wiejskich oraz gminach miejskich do 50tys. mieszkańców . Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i zakwalifikowany do dofinansowania . Dzięki temu zabiegowi udało się pozyskać 336 526 zł. Przyznane środki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanowią 74,15 % kosztów zadania. Pozostałe koszty inwestycji biblioteka pokryje ze środków własnych. Całkowity koszt zadania wynosi 453 826,00zł. Zakończenie realizacji zadania przewiduje się na 30 czerwca 2017 roku.
BPG Krzykosy w programie "Zielone gry"
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 14, lipiec 2015 20:18
Biblioteka Publiczna Gminy Krzykosy zakwalifikowała się do projektu „Zielone Gry. Biblioteki i organizacje pozarządowe włączają młodych do gry o przyrodę". Projekt ten jest realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacją Ekorozwoju w ramach programu PL02 Ochrona bioróżnorodności i ekosystemów, finansowanego z Funduszy EOG. Nasza Biblioteka znalazła się wśród 25 bibliotek i organizacji pozarządowych z Wielkopolski najwyżej ocenionych przez komisję konkursową. Dzięki temu jesienią 2015r. będziemy uczestniczyli w szkoleniu , a następnie bezpłatnie otrzymamy komplety gier planszowych i grę internetową o tematyce ekologicznej. Pozwoli nam to wzbogacić swą ofertę oraz da nam atrakcyjne w formie oraz wartościowe w treści narzędzie w pracy zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą.