Sprawozdanie z Działalności za rok 2018 Biblioteki Publicznej Filia w Pięczkowie
Kółko szachowe
W 2018 roku odbywały się spotkania kółka szachowego. W 23 zajęciach (od początku roku do końca maja) oraz od listopada do grudnia, wzięło udział 104 uczestników w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania.
Zajęcia odbywają się w Sali Spotkań
Fachową radą służy instruktor – p. Hieronim Reimann
Czasami wykorzystujemy też pomoc multimedialną
Kurs komputerowy
W marcu w bibliotece został przeprowadzony kurs komputerowy dla osób dorosłych (50 +). Podczas pięciu spotkań uczestnicy mogli poznać podstawowe zasady pracy z komputerem, jego obsługi i wykorzystania. W każdych zajęciach uczestniczyło kilkoro zainteresowanych.
Dla niektórych osób było to pierwsze zetknięcie z komputerem
Kurs przeprowadziła informatyczka – p. Izabela Kusiołek
Lekcje biblioteczne
W 2018 roku przeprowadzono 8 lekcji bibliotecznych w siedmiu wzięli udział uczniowie klas 1 – 4 z Zespołu Szkół w Pieczkowie, a w jednej dzieci z miejscowego przedszkola. Wszystkie lekcje, z wyjątkiem tej ostatniej, odbyły się w bibliotece ( w wypożyczalni lub Sali Spotkań). Wzięło w nich udział 125 uczestników. Lekcje poruszały takie tematy jak: „Jak powstaje książka?”, „Z książką przez wieki”, „Poznajemy znaczenie barw i symboli narodowych”, „Jak obchodzi się Boże Narodzenie na świecie” oraz „Poznajemy książkę” (dla przedszkolaków).
Na dzieci czekał quiz dotyczący wiedzy o książce
Klasa 2 uczestniczyła w lekcji o symbolach narodowych
W klasie pierwszej bywają kłopoty z dyscypliną
A to nieco starsze dzieci
Ta lekcja odbyła się w przedszkolu
Klasa czwarta odwiedziła bibliotekę tuż przed rozpoczęciem wakacji
Ta lekcja odbyła się w Sali Spotkań
Dzieci poznawały zwyczaje bożonarodzeniowe z różnych stron świata
W zajęciach wykorzystaliśmy książkę Astrid Lindgren pt. „Boże Narodzenie w Bullerbyn”
Spotkania literacko – edukacyjne z przedszkolakami
W 2018 roku odbywały się cykliczne zajęcia literacko – edukacyjne z dziećmi uczęszczającymi do przedszkola w Pięczkowie. Brały w nich udział dwie grupy: Krasnoludków i Kubusia Puchatka. Spotkania odbywały się w bibliotece. Każde z nich miało określoną tematykę. Dzieci po wysłuchaniu odpowiednio przygotowanej lektury związanej z porą roku, obchodzonymi świętami (walentynki, Wielkanoc, Dzień Pluszowego Misia, Boże Narodzenie) lub innymi ważnymi wydarzeniami, dzielą się też własnymi przemyśleniami. Często powstają też prace plastyczne, które są następnie prezentowane w bibliotece. W 2018 roku odbyło się 10 zajęć, w których uczestniczyło 315 dzieci.
To spotkanie walentynkowe miało bardzo kameralny charakter
Dzieci chętnie poznają nowe książki
To pokłosie spotkania wielkanocnego
Ta łąka była zwiastunem zbliżających się wakacji
W tych zajęciach wykorzystaliśmy teatrzyk kamishibai
W naszej bibliotece nie sposób się nudzić
Przedszkolaki słuchają opowieści
Także i te prace wykonały przedszkolaki z Pięczkowa
Spektakl teatralny
16 marca uczniowie drugiej i trzeciej klasy gimnazjum z Zespołu Szkół w Pięczkowie zostali zaproszeni do Sali Spotkań w bibliotece, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Ja, egoista”. Jego organizatorem była BPG Krzykosy we współpracy z Gminna Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krzykosach. Sztukę wystawił Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa.
Uczniowie zapełnili Salę Spotkań
Spektakl pt. „Ja, egoista” bardzo się podobał
Wycieczka do biblioteki
28 maja grupa 17 przedszkolaków z Witowa miała okazję poznać bibliotekę w Pięczkowie. Dzieci dowiedziały się o pracy w bibliotece, poznały księgozbiór a następnie obejrzały film o przygodach swego ulubionego bohatera – żółwia Franklina.
Dzieci zwiedzają bibliotekę
Film wyświetlono w Sali Spotkań
Biblioteka bardzo podobała się przedszkolakom
Czytam sobie w bibliotece
28 listopada uczniowie klasy 1 z Zespołu Szkół w Pięczkowie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach konkursu „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność”, który miał na celu upamiętnić setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W zajęciach wykorzystano wydaną przez Wydawnictwo Egmont książkę Natalii Fiedorczuk – Cieślak pt. „Koronkowa parasolka z Gdyni”, a ich celem było wdrażanie dzieci do samodzielnego czytania książek oraz poznanie historii budowy Gdyni i jej portu.
Dzieci mogły obejrzeć film opowiadający o międzywojennej Gdyni
W zajęciach wykorzystaliśmy stare zdjęcia, widokówki i rzeczy powszedniego użytku (książki, monety) pochodzące z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.
Dzieci wykonały własne statki z papieru